אם אתם מתכוונים להשקיע בגרמניה בפעם הראשונה ולקנות דירה משלכם אז אתם כנראה קצת חוששים וחסרי ביטחון וזה טבעי ובכלל כדאי לדעת שמדובר בתהליך למידה שדורש משאבים, זמן ומאמץ. אך מי שעושה זאת, במיוחד עם תשואות השכירות שצפויות לעלות בקרוב, מבין שזה ישתלם. מי שעשה זאת כבר ראה כמה זה משתלם. בשלב הראשון חשוב מאוד לעשות בדיקות פיננסיות ולבחון כמה אשראי אתם יכולים לקבל. היתרון בגרמניה הוא שניתן לקבל עד 100% מימון לנכס. אך בכל זאת תידרשו להפקיד בבנק 7%-12% מהסכום כדי לכסות על העלויות השונות. לכן גם הפער של 5% במידה ואתם רוכשים ממתווך, בעוד שתשלמו 7% אם תרכשו מהבעלים של הנכס. השלב השני לאחר הבדיקות הפיננסיות הוא למצוא את הנכס – בין אם אתם מחפשים באתרי נדל"ן גרמניים "דירות למכירה בגרמניה" או שבחרתם לעבוד דרך מתווכים, חשוב לוודא כי הנכס עומד במסגרות התקציב שלכם וכי האזור והסביבה מתאימים לקריטריונים שקבעתם ושאכן יבטיחו תשואה גבוהה יחסית בסיכון נמוך יחסי על ההשקעה.

אם מצאתם נכס שאהבתם רצוי לפנות אל המוכר ולתאם סיור בנכס ובמקביל לבקש ממנו או ממנה לשלוח לכם את המסמכים של הנכס על מנת לבדוק שהכל תקין ושאין בעיות מיוחדות. כך שאם אתם אוהבים את הדירה בזמן הביקור תוכלו כבר לתת הצעה למוכר במקום. רצוי גם להגיע למפגש עם מכתב מהבנק שמראה כי יש לכם את האשראי הדרוש לרכישת הנכס – כך תתפסו את תשומת ליבו של המוכר, תבלטו לעומת האחרים והוא יבין כי אתם רציניים בנוגע לעסקה. אם המוכר מקבל את ההצעה שלכם אתם תעברו לשלב השני של העבודה הבירוקרטית.

השלב הראשון בבירוקרטיה הוא להגיש לבנק את כל המסמכים הקשורים לדירה ולעסקה. הבנק יקח את הזמן לבחון את המסמכים וגם ישלח שמאי לנכס כדי לאמת שאכן הנכס שווה את סכום העסקה. מדובר לרוב בהליך פורמלי בלבד. לאחר האישורים הבנק יציע לכם מסמך עם תנאי המשכנתא. עם האישור תוכלו למצוא נוטריון, מקובל כי הרוכש בוחר את הנוטריון ורצוי כי תבחרו אחד דובר אנגלית שיוכל גם לתרגם לכם את המסמכים ולסייע באימות המסמכים ובהגנה על האינטרסים שלכם. הנוטריון הוא פונקציה ניטרלית שמאמת כי הנכס ניתן למכירה ושאין עליו שעבודים או חובות ושכל המסמכים של הדירה תקינים.